Shaul Reznik (shaulreznik) wrote in meast_ru,
Shaul Reznik
shaulreznik
meast_ru

"Ха-цофе": "Британский мандат как самое лучшее израильское правительство"

המנדט הבריטי היה על הנייר השלטון הכי ציוני במאה ה 20

ביום עיון שקיימה בשבוע שעבר מועצת יש"ע, בו נדונה תוכניתה המדינית החלופית לתוכנית "מפת הדרכים", הרצתה גם פרופ' טליה איינהורן, פרופסור למשפטים העוסקת רבות במשפט הבינלאומי. פרופ' איינהורן גילתה, כי המשפט הבינלאומי לגבי ארץ-ישראל, נובע מכתב המנדט שקיבלה בריטניה ממועצת חבר הלאומים בשנת 1922, בעקבות ועידת סן-רמו מאפריל 1920 שהחליטה להעניק לה את המנדט על ארץ-ישראל. העובדה שהמנדט הבריטי הסתיים השבח לאל השבוע לפני 55 שנה, בה' באייר תש"ח, אינה מעלה ואינה מורידה מבחינת המשפט הבינלאומי. זה ממשיך להתבסס על כתב המנדט, כיוון שזה היה המסמך הבינלאומי הראשון שעסק בארץ-ישראל. אחריו היתה אמנם החלטת האו"ם 181 מנובמבר 1947 על חלוקת הארץ לשתי מדינות, יהודית וערבית, אבל הערבים דחו אותה ופתחו במלחמה שנגמרה בהפסקת אש, ללא הגדרת גבולות. החלטה 181, מבחינה משפטית איבדה את תוקפה. ההחלטה שנשארה בתוקף היא זו של חבר הלאומים מ- 1922, המתייחסת לכל מערב ארץ-ישראל, בין הים והנהר, כולל כל חבלי יהודה ושומרון, כולל רצועת עזה.
כיוון שכתב המנדט הוא הבסיס למשפט הבינלאומי לגבי ארצנו, היה מעניין לקרוא את התייחסותו לגבי זכויות היהודים בארץ-ישראל.

הקשר ההיסטורי בין העם והארץ

קריאת המסמך מגלה שהמנדט הבריטי היה להלכה אחד הגופים הכי ציוניים בתולדות הממשלות ששלטו על ארץ ישראל במאה העשרים. נכון שהביצוע לא היה מי יודע מה, אבל על הנייר ללקק את האצבעות. אולי כדאי שממשלת שרון תעתיק לקווי היסוד שלה כמה סעיפים מתוך כתב המנדט.
במלאת 55 שנה לסיום המנדט הבריטי, מביא מדור "עובר אורח" ציטוטים נבחרים מתוך "נוסח המנדט על ארץ-ישראל" כפי שאושרר בידי מועצת חבר הלאומים בכ"ח תמוז תרפ"ב, 24.7.1922.
פרק המבוא של נוסח המנדט מאזכר את הצהרת בלפור במלואה, וקובע כי "הממשלה המנדטורית תהיה אחראית על קיום ההכרזה, שניתנה בראשונה ביום שני לנובמבר 1917 על ידי ממשלת הוד מלכותו מלך בריטניה, ונתאשרה על ידי יתר מדינות ההסכמה, לשם יסוד בית לאומי לעם ישראל בארץ-ישראל, בתנאי מפורש שלא ייעשה שום דבר אשר יפגע בזכויותיהן האזרחיות והדתיות של העדות הבלתי יהודיות הנמצאות בארץ או במעמדם הפוליטי של היהודים וזכויותיהם בכל ארץ אחרת". כדאי רק להזכיר שהמונח "ארץ-ישראל" כלל את שתי גדות הירדן, מזרח הארץ ומערבה גם יחד. גם אחרי שעבר הירדן המזרחי נקרע באותה שנה והפך לאמירות הירדנית שתהפוך לימים לממלכת ירדן, עדיין נשאר כל מערב ארץ-ישראל, כולל יהודה ושומרון, חבל הארץ המיועד להקמת בית לאומי לעם היהודי. במלחמת ששת הימים שיחררנו את השטחים שיועדו מלכתחילה להיות חלק בלתי נפרד מהמדינה היהודית, על פי הצהרת בלפור, ועל פי נוסח המנדט על ארץ-ישראל.
את כל סעיפי המנדט שיצוטטו בהמשך, מתבקש הקורא לראות כמתייחסים גם לחבלי יהודה ושומרון וחבל עזה.
הלאה: הסעיף הבא בנוסח המנדט קובע כי "על ידי כך הוכרה מציאות קשר היסטורי בין העם היהודי ובין ארץ ישראל, המשמש יסוד לבנות מחדש את ביתו הלאומי בארץ הזאת". זו היתה הפעם האחרונה, אם אינני טועה, שמסמך בינלאומי מציין במפורש את הקשר ההיסטורי בין העם היהודי וארץ ישראל. הסכם קמפ-דיוויד עם מצרים, כמו גם הסכם אוסלו עם הפלשתינים, מציינים את "הזכויות הלאומיות של הפלשתינים", אבל אין בהם מילה וחצי מילה לגבי זכויותיו של עם ישראל על הארץ הזאת.

התיישבות יהודית בכל ארץ-ישראל

אחרי המבוא הארוך, שרק את חלקו הארוך הבאנו כאן, באים 28 סעיפים המהווים הנחיות לביצוע של ממשלת בריטניה. נצטט כמה מהם, המעידים על הכלל.
סעיף 5: "הממשלה המנדטורית תהיה אחראית על כך, שלא יינתן בצמיתות או בחכירה חלק משטח ארץ ישראל לממשלה זרה איזו שתהיה, ולא תושם באיזה אופן שהוא תחת השגחתה של ממשלה זרה שכזו".
סעיף 6: "ממשלת ארץ-ישראל... תקל בתנאים נאותים על ההגירה העברית ותסייע, בשותפות עם הסוכנות היהודית, להתיישבות צפופה של היהודים בארץ, לרבות קרקעות הממשלה ואדמות הפקר שאינן דרושות לצרכי ציבור".
סעיף 7: "ממשלת ארץ ישראל תהיה אחראית על קביעת חוק ההתאזרחות. בחוק זה יבואו סעיפים המכוונים להקל על היהודים המתיישבים ישיבת קבע בארץ את רכישת האזרחות הארץ-ישראלית".
Subscribe

 • (no subject)

  *** Чуть коснутся лучи восходящего солнца рисовые поля у подножия горы СуньШань, начинают монахи шаолиньского монастыря свои утренние медитации и…

 • Просьба

  Прошу сообщников объективно и вне зависимости от вашего отношения к продукции файзер, высказаться, кто из нас, я или la_monde, прав в…

 • Очередная маленькая ложь

  Тётя, которая вчера пыталась помочь, разумеется бескорыстно, Файзер заработать немножко денег, оказывается, немножко солгала: Вот кто бы мог…

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for members only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 6 comments